
Podanie botoksu, czyli toksyny botulinowej, jest jednym z najbezpieczniejszych zabiegów w medycynie estetycznej. Zabieg ten ma szerokie zastosowanie. Najczęściej stosuje się go do likwidacji zmarszczek na skórze czoła, okolicy oczu czy rozprostowania tzw. lwiej bruzdy. Dużo rzadziej jest stosowany do podniesienia kącików ust.
Niewiele osób wie, że botoksem leczymy nadmierną potliwość dłoni, stóp, pod pachami czy na granicy skóry nieowłosionej i owłosionej. Często też przychodzą do gabinetu pacjenci odesłani przez stomatologa z powodu bruksizmu, czyli zgrzytania zębami. Bruksizm powoduje ścieranie powierzchni zębów tak mocne, że pacjenci muszą na noc zakładać plastikową ochronną nakładkę na zęby. Bruksizm wywoływany jest przez skurcze mięśni a podanie botoksu zmniejsza znacznie siłę skurczu a co za tym idzie nacisku na zęby.
Kolejne zastosowanie botoksu jest zupełną nowością dla wielu pacjentów. Naukowcy zbadali wpływ iniekcji botoksu u pacjentów z depresją. W ramach eksperymentu usunięto im lwią zmarszczkę ? uwidaczniającą się jako wyraz złości lub cierpienia i w ciągu zaledwie dwóch miesięcy od zabiegu 9 na 10 pacjentów pozbyło się objawów depresji.
Jednym z najnowszych wskazań do podania botoksu jest trądzik różowaty, niezwykle niewdzięczny w leczeniu. Podobną zasadę działania toksyny botulinowej wykorzystujemy w leczeniu objawu Raynauda w reumatoidalnym zapaleniu stawu i w twardzinie układowej. Botoks okazał się też być skuteczny w leczeniu łuszczycy i łysienia plackowatego.
Ostatnie badania wykazują sens stosowania toksyny botulinowej w raku żołądka.
Wszystko wskazuje na to, że toksyna botulinowa znajdzie wiele zastosowań w medycynie i to nie tylko estetycznej.