Botoks
jest preparatem, na którego temat powstało najwięcej mitów, złych informacji i lęków.
Jak żaden inny preparat ma swoich zwolenników, którzy nie wyobrażają sobie bez niego życia, ale i zdecydowanych przeciwników, którzy obarczają go wszelakim złem i przypisują niszczycielskie moce.
Jak jest naprawdę?
Jak zwykle – są wielkie plusy i trochę minusów, które postaram się w tym krótkim poście pokazać.
Czym w ogóle jest botoks ? toksyna botulinowa
Jest to substancja, która anuluje przede wszystkim przekaz sygnałów nerwowych do mięśni, co skutkuje ich czasowym unieruchomieniem do momentu gdy preparat zostanie całkowicie przez organizm zneutralizowany. Trwa to od 4 do 6 miesięcy i w miarę częstotliwości używania botoksu czas ten może się skracać (organizm ?uodparnia? się na toksynę)
Jakie są najczęstsze (prze)sądy na temat botoksu?
- Jestem za młoda na botoks.
MIT Botoks podajemy wtedy, gdy nasze. mięśnie (przeważnie na czole) marszczą się w stopniu niekontrolowanym i wskutek tego zaczynają się tworzyć zmarszczki.
Aby nie dopuścić przekształcenia się zmarszczek mimicznych w głębokie dobrze jest unieruchomić zbyt mocno pracujące mięśnie i zminimalizować ciągłe marszczenie skóry. - Jak raz zrobię botoks, będę musiała już zawsze go sobie aplikować, bo inaczej skóra będzie wyglądała gorzej niż przed aplikacją.
MIT Kiedy preparat zostanie wchłonięty przez organizm, nasze mięśnie wracają do normalnej pracy. Jeśli nie dołożymy kolejnej dawki botoksu, twarz wróci do stanu sprzed zabiegu. - Będę miała nieruchomą maskę na twarzy.
MIT Dobry lekarz dawkuje preparat tak, aby mięśnie były ruchome, blokuje jedynie ten mięsień, który nam sprawia kłopoty. Blokuje go mocniej lub delikatniej, w zależności od życzenia pacjenta. Zawsze dąży do tego, aby twarz wyglądała młodziej, ale bardzo naturalnie. - Botoks jest trucizną, która szkodzi organizmowi.
MIT Toksyna botulinowa używana w medycynie estetycznej jest podawana w postaci wielokrotnie rozcieńczonego roztworu, w bardzo małych dawkach. Jej działanie jest udokumentowane i stosowane od lat. - Im częściej aplikuję botoks, tym krótsze są okresy między kolejnymi ostrzyknięciami.
FAKT Rzeczywiście, w miarę podawania kolejnych dawek (przeważnie po kilku latach) organizm ?uodparnia? się na toksynę. Ale prawdą jest też fakt, że mięsień powoli ?odzwyczaja? się od zbyt mocnej pracy i nawet bez podanego botoksu nie marszczy się tak jak kiedyś. - Botoks jest przeznaczony wyłącznie dla kobiet
MIT U mężczyzn, tak samo jak u kobiet może nastąpić zbyt mocna praca mięśni. Co więcej, na grubej skórze u mężczyzn szybciej wytwarzają się głębokie zmarszczki. Dlatego też panowie, dbający o młody i estetyczny wygląd mogą i często korzystają z dobrodziejstw tego zabiegu - Toksyna botulinowa służy do powiększania ust i wypełniania zmarszczek
MIT Botoks służy do redukcji zmarszczek. Do wypełniania zmarszczek i korekcji oraz powiększania ust służy kwas hialuronowy lub inne wypełniacze. - Kremy mogą zastąpić botoks.
MIT Nawet najlepsze kremy działają tylko na naskórek, nie dosięgają mięśni, które są odpowiedzialne za powstawanie zmarszczek. Substancje imitujące toksynę botulinową zawarte w kremach to zazwyczaj związki z grupy oligopeptydów, które w badaniach wykazują niewielką aktywność miorelaksacyjną, czyli rozluźniającą mięśnie. - Botoks można przedawkować.
FAKT Rzeczywiście, po podaniu zbyt dużej ilości toksyny botulinowej twarz będzie wyglądać nienaturalnie i może spowodować czasowy paraliż twarzy .Dlatego lekarz medycyny estetycznej wstrzykuje pacjentowi tylko tyle preparatu, ile potrzeba. Często lekarze podają mniejszą dawkę aby sprawdzić jak w jakim stopniu mięśnie zareagują na podany preparat i umawiają się z pacjentem na podanie kolejnej za tydzień. - Efekty botoksu widzimy zaraz po zabiegu.
MIT Efekt unieruchomienia mięśni jest spowodowany zablokowaniem procesu uwalniania neuroprzekaźnika (acetylocholina) do płytki nerwowo-mięśniowej, więc zależy od czasu, jaki jest potrzebny na zużycie wcześniej wyprodukowanej acetylocholiny. Pierwsze efekty zabiegu możemy dostrzec po 3-4 dniach od podania preparatu, a maksymalne działania botoksu zaobserwujemy po 7-10 dniach od zabiegu. - Podanie zastrzyku z botoksem jest bolesne.
MIT Lekarz wykonuje kilka ? kilkanaście nakłuć mikroigiełkami, bardziej wrażliwe na ból osoby można znieczulić preparatem w kremie położonym na skórę w miejscu nakłuć. Większość osób nie wymaga znieczulenia miejscowego, odczuwając podawanie preparatu jako delikatne ukłucia lub ugryzienia komara.